دانستی های آبزیان

نقش ماهی در سلامت چشم

چشم یکی از مهم‌ترین اعضای بدن است و یکی از حواس انسان است که موجب ادامه حیات او می‌شود. بیش از ۸۰ درصد اطلاعات ورودی به مغز انسان از طریق چشم‌ها انجام می‌شود و مهم‌ترین حس انسان، حس بینایی است. از دید پزشکی چشم یکی از اعضایی است که به مراقبت بسیار نیاز دارد؛ پس باید بسیار مراقب این عضو حساس بدن باشیم و برای حفظ سلامت آن مخصوصا با رعایت رژیم غذایی مناسب تلاش کنیم. در این مقاله به نقش ماهی در سلامت چشم می‌پردازیم.

ماهی و چشم انسان

سلامت چشم می‌تواند در گرو مواد غذایی که مصرف می‌کنیم و نوع تغذیه ما نیز باشد؛ پس استفاده از مواد غذایی سالم و مفید برای چشم یک راه اساسی و مهم برای حفظ سلامت و جلوگیری از بیماری‌ها و مشکلات چشمی است.

یکی از مهم‌ترین مواد غذایی که برای حفظ سلامت چشم و بهبود بخشیدن به عملکرد این عضو حساس بدن باید استفاده شود، ماهی است. نقش ماهی در سلامت چشم بخاطر داشتن اسید چرب امگا۳ بسیار تاثیرگذار و اساسی است و باعث تقویت قدرت بینایی می‌شود.

فواید ماهی برای سلامت چشم

با بالا رفتن سن، قسمت‌هایی از بدن شروع به فرسوده شدن می‌کنند. چشم یکی از این اعضاست که تحت تاثیر کهولت سن و عوامل محیطی تحلیل می‌رود ولی ما می‌توانیم با تغذیه مناسب با این رویه مبارزه کنیم. چشم برای این که وظیفه خود را به درستی انجام دهد مانند دیگر اعضای بدن نیاز به تغذیه و دریافت مواد مفید برای عملکرد بهتر خود دارد.

یکی از مهم‌ترین مواد غذایی که می‌تواند در راستای این امر به ما کمک کند ماهی است. نقش ماهی در سلامت چشم بخاطر غنی بودن ماهی از اسید‌های چرب امگا ۳ است. ماهی یکی از بهترین منابع مواد مفید برای حفظ سلامت چشم به شمار می‌آید.

تاثیر ماهی در پیشگیری از مشکلات چشمی

یکی از مشکلاتی که باعث نابینایی و کم‌بینایی به ویژه در سالمندان می‌شود، وجود ضایعات دژنراتیو در شبکیه چشم و همچنین رشد غیرطبیعی عروق خون‌رسان در سطح شبکیه است .

این بیماری در سال‌های گذشته مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که غلظت اسید چرب امگا ۳ در بخش شبکیه چشم بالا است؛ بنابراین امگا ۳ می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند. از آنجا که ماهی یکی از غنی‌ترین منابع این ماده معدنی است، نقش ماهی در سلامت چشم آشکار می‌شود و استفاده از آن می‌تواند نیاز این ماده مغذی در بدن را تامین کند .

تحقیقاتی در دانشکده پزشکی جان هاپکینز انجام شد برای این که تاثیر مواد غذایی دریایی و به طور خاص نقش ماهی در سلامت چشم را کشف کنند. در این تحقیق روی ۲۰۰۰ نفر در سن‌های ۶۵ تا ۸۴ سال که در سواحل شرقی مریلند زندگی می‌کردند، به بررسی‌هایی پرداختند. آن‌ها مطالعاتی را در زمینه ضایعات دژنراتیو شبکیه ناشی از افزایش سن در این افراد انجام دادند. نتیجه این مطالعات به این صورت بود که که در ۱۹۴۲ نفر از آنان هیچ ‌گونه ضایعاتی در شبکیه آن‌ها دیده نشد ولی ۲۲۷ نفر از آن‌ها تحلیل زود هنگام داشتند و ۶۸نفر از آن‌ها تحلیل بسیار پیشرفته‌ای در اثر این ضایعات در شبکیه داشتند.

پس از مطالعاتی که انجام شد محققان متوجه شدند مصرف ماهی در افرادی که به نوع پیشرفته این عارضه دچار شدند، بسیار کمتر از سایر افراد بوده است؛ چرا که امگا ۳ باعث محافظت از عروق شبکیه در برابر تخریب‌های دژنراتیو ناشی از افزایش سن می‌شود و منبع غنی امگا ۳ ماهی است.

دژنراسیون ماکولا نوعی بیماری است که باعث تاری و از بین بردن بینایی فرد می‌شود و یکی از عوامل اصلی نابینایی تا به امروز به شمار می‌رود. در این بیماری علائم اولیه وجود ندارد و با گذشت زمان بینایی یک یا هر دو چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این بیماری حتی اگر موجب نابینایی کامل در فرد نشود به طور قابل‌توجهی قدرت دید را پایین آورده و باعث می‌شود که شخص در تشخیص دچار مشکل و دچار توهم بینایی گردد.

تخقیقات نشان داده است که ارتباط مستقیمی بین اسید‌های چرب امگا ۳ و سلامت چشم و مصون ماندن از این بیماری وجود دارد که نشان دهنده اثبات نقش ماهی در سلامت چشم است.

امگا ۳ موجود در ماهی

امگا ۳ نوعی چربی اشباع نشده است که بدن ما مانند مواد معدنی و بیشتر ویتامین‌ها نمی‌تواند آن را بسازد؛ پس تامین این ماده معدنی در گرو استفاده از مواد غذایی است که ما مصرف می‌کنیم.

ماهی و غذاهای دریایی غنی از امگا ۳ هستند. یکی از اسید‌های چربی امگا ۳ با زنجیره طولانی یکی از ساختمان‌های اصلی مغز است.

بقیه ارگان‌های حیاتی بدن از جمله قلب سرشار از امگا ۳ با زنجیره‌های طولانی هستند. امگا ۳ با زنجیره‌های طولانی در ماهی‌های روغنی و ماهی‌های بدون روغن یافت می‌شوند.

با توجه به نقش ماهی در سلامت چشم، بهتر است حتما آن را در برنامه غذایی خود داشته باشید. یکی از بهترین فروشگاه‌هایی که می‌توان انواع ماهی‌ها را به صورت کاملا تازه و با کیفیت بسیار عالی تهیه کرد، فروشگاه دلفیش است که می‌توانید برای تهیه انواع ماهی‌های تازه و باکیفیت ایرانی به فروشگاه دلفیش مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.